اين بار ارکستر ملل...! يا...

زاد روز به یاد ماندنی با آوای مرغ سحر...<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

یازدهم مهر ماه سالروز تولدم بود ، اما امسال به لطف چند دوست عزیز و محبت حضوری و غیر حضوری شان ؛ متفاوت از هر سال - به خصوص سال قبل که در فراموشی کامل گذشت - بود . علاوه بر آن مراسم آن هم در تالار وحدت برگزار شد ...! کنسرت ارکستر ملل در تاریخ یازدهم مهر ماه . این بیشتر مقدمه ای بود بر یادداشتی در مورد این برنامه

 

ایام سخت را گذراندیم و مانده ایم

ما را به سخت جانی خود این گمان نبود

 

کنسرت ارکستر ملل / به رهبری پیمان سلطانی / تکنواز تار : کیوان ساکت / تکنواز تنبک : بهمن رجبی / آواز : سالار خان عقیلی

البته من به خاطر حضور سالار عقیلی به این کنسرت رفتم ، اما شب قبل از برنامه ، وقتی از حضور کیوان ساکت در کنسرت مطلع شدم ، شوقم برای دیدن برنامه بیشتر شد . برنامه در بخش اول هیچ قطعه آوازی یا بهتر بگویم کلامیی نداشت . بهترین بخش هایش هم به گمان من دو قطعهء« رقص ایرانی » و « غم و شادی » بود اثر کیوان ساکت ، و چقدر مبهوت کننده بود صدای جادویی تار کیوان ساکت . بخش دوم با قطعه ای آغاز شد که سالار خان عقیلی خواند : نخستین سرود ملی ایران .

در همین بخش دوم برنامه چشمم به جمال آقای بهمن رجبی استاد تنبک هم روشن شد ؛ در اجرای « موسیقی کوچک شبانه » موتسارت . البته من بر اساس شنیده ها در مورد او پیش داوری کرده بودم ، اما آنچه در برنامه و حاشیهء آن دیدم موید داوری من بود و نه ناقض آن . در پایان هم اجرای متفاوت ( البته بر اساس همان اجرای مشهور از مرغ سحر ) که دومین اجرای سالار خان بود در این برنامه و بسیار شنیدنی .

اما آنچه در نقطه ضعف های برنامه می توان گفت ...

می دانید هر موسیقی فضای خاص خود را دارد . اما متاسفانه این مساله در این کنسرت مورد توجه قرار نگرفته بود ، قطعاتی که اجرا شد بعضی بر اساس موسیقی محلی اروپا بود ، بعضی کلاسیک ، بعضی مثل مرغ سحر ، و بعض دیگر هم بر اساس موسیقی محلی . یعنی اجرای چهار گونهء مختلف ! البته اجرای دو گونه از آنها در کنار هم قابل پذیرش تر بود ، اما تفاوت فضا های این چهار گونه در یک کنسرت کمی ذهن را آزار می داد . البته اجرا ها بسیار خوب بود .

خیلی دلم می خواست کار کیوان ساکت را ببینم ؛ و خوب فکر می کنم انتظارم برآورده شد ، اجرای خوب و حضور گرمش در این کنسرت یکی از بخش های جالب توجه بود .

اما بهمن رجبی ... شنیده بودم در مورد کار او ... و این که مثلا در مورد فرهنگفر نظرش چیست و اینکه در تنبک نوازی بیشتر دنبال کارهای محیر العقول و مشکل و تکنیکی است ( مثل همین شاعران که در شعرشان بالا می افتند و از این طور کار ها !) و طبیعتا با آواز همراهی مناسبی ندارد اما مناسب تکنوازی است . او آمد ... در بروشور برنامه کلی از او افاضهء فضل غرور آمیز نوشته بود . روی سن هم که آمد انگشت هایش را به نشانهء پیروزی بالا گرفت و حرف   v  را به جمعیت نشان داد ... نفهمیدم کجا برنده شده بود ! اما از حق نگذریم که انگشتانش مثل امواج دریا روی تنبک می رقصیدند ... فوق العاده بود ... اما دریغ ...!

و بعد اجرای مجدد و فوق العادهء سالار خان همراه با کیوان ساکت که پایان بخش برنامه بود و گرم ؛ مثل شیر گرم در زمستان . در بند بند بدن اثر می کرد . سالار عقیلی همان طور بود که باید .

پسر بچه ای بعد از اجرای اول و خروج او از سن پرسید : « اه ! مامان چرا شجریان رفت ؟ » و جالب این که چند نفری بزرگ تر هم او را با استاد شجریان اشتباه گرفته بودند !  البته این به آن دلیل نیست که سالار خان شبیه استاد شجریان بخواند ، این از نا آشنایی گوش آنها با صدای خواننده ها ... و البته تسلط فوق العادهء سالار عقیلی در اجرا هایش ، خصوصا تحریر ها ...

و البته این آغاز حکایت کردن حسب الحال مشتاقی است....

 

و این بود قضیهء جشن تولد من در تالار وحدت !!

 

 

 

/ 9 نظر / 9 بازدید
مرغ سحر

سلام.. نکته اول اينکه : تولدتان مبارک...!!! .. نکته دوم اينکه دوست عزيز اينبار هم داريد يک بت برای خودتان می سازيد.. فردا اگر يک وقت اين بت معظم مطابق فرض شما نبود ٬ باز آه و ناله سر ندهيد ها..!!!! از ما گفتن بيد... نکته سو م اينکه اينبار چون نام من نيز در پست شما مرقوم شده!( حالا بماند که هيچ ربطی به من ندارد !) خوشم آمد کمی افاضات کنم...

niloofare abi

چه ميلاد با شکوهی..! ميلادتان مبارک...

javady

حضور خلوت انس است و دوستان جمعند...وان يکاد بخوانيد و در فراز کنيد...خوب اومدم؟!...تبريک ميگم...ولی عجب آدم مهمی هستيا...جشن تولد...اونم اونجا...با اون مهمونا... ...اونم پاييز!

آفتاب مهر

بسم رب المهدی (عج)... با سلام فرارسیدن ماه مبارک رمضان، ماه نزول برکات را به شما دوست منتظر گرامی ‏‏تبریک و تهنیت عرض می کنیم و امیدواریم که از این ماه پر خیر و برکت نهایت استفاده را ببرید و نمازها و ‏‏روزهایتان مقبول درگاه ایزد منان قرار بگیرد. نظر به اینکه به وبلاگ جدیدمان نقل مکان کردیم از شما دوست ‏‏گرامی درخواست داریم که با حضور خود وبلاگ جدیدمان را مزین فرمایید.ضمنا تولدتان هم مبارک باشد! با تشکر مدیریت وبلاگ آفتاب ‏مهر... / در انتظار ظهور آفتاب مهر/‏ آدرس جدید وبلاگ ما‏ aftabemehr.mihanblog.com‏ و‏‎ ‎یا ‏www.aftabemehr.tk ‎

m.a

چاکرآقای ع.ع . بابا مايه دار! گير اونی که بايد اين چيزا نمياد ! من موندم تو چجوری ....! از تيکه سمبوليزم مدرن هم ممنون!!!!

ameneh

سلام...تولدتون مبارک.امیدوارم همواره شاد و سلامت باشید وجشن صده وحتی بیشتر رو در سالنهای بزرگتربگیرید.(کاش يکی مارو تولدش توی تالار وحدت دعوت ميکرد خوب ما چکارکنيم که مثل شماهنرمند نيستيم