خيام نامه

خیام نامه / محمّد رضا قنبری / چاپ اول بهار 84 / انتشارت زوّار

 

 

همان اوایل انتشار این کتاب بود که مصاحبه ی آقای قنبری را در شبکه ی چهار سیما دیدم . از پختگی کلام ایشان دانستم که کتاب خیّام نامه اثری قابل توجّه باید باشد . فرصت خرید کتاب دست نداد . سال 84 سالی بود تحت الشعاع تنش های  خدمت سربازی و همین طور سال 85 . امّا امسال پیش از حرکت از اصفهان به تهران ، در کتاب فروشی دوست خوبم ، آقای نادری ، موفق به خرید این کتاب ارزشمند شدم . و امّا در باره ی این کتاب :

 

 

معمولا وقتی کتابی اینچنین را که در باره ی یکی از بزرگان این مرز و بوم نگاشته می شود می خوانی ، نمی توانی در جای جای کتاب به مولف حق بدهی و بالاخره جایی هست که نویسنده اغراض شخصی خود را به میان می آورد و مخاطب خرده گیر ادبیات را رنجه می کند .

من هیچ وقت پیش از این کتابی از این دست را با لذّت تام و تمام نخوانده بودم ، که کتاب آقای قنبری در مورد خیّام به دستم رسید . ایشان این کتاب را در مورد روزگار ، زندگی و شعر خیّام نگاشته اند ، بی طرفانه و با منطقی مستحکم ، که من آرزو می کنم ای کاش این دست کتاب ها و مقالات در ادبیات ما فروانی پیدا کنند . خیّام و رندی او در این کتاب و در برخورد او با اندیشه های گوناگون به زیبایی و درستی به تصویر کشیده شده .

قصد ندارم وارد جزئیات مطالب کتاب شوم و یا سر فصل مطالب این کتاب را برایتان برشمارم ، تنها نیّت من این است که شمای خواننده را – اگر تمایلی به آشنایی با اندیشه و تفکّر خیّام دارید – برانگیزانم به تهیّه و خواندن این کتاب . البتّه با توجّه به علاقه من به خواجه شیراز ، دوست دارم نوع نگاه این کتاب را به حافظ هم تعمیم دهید .

این توصیه ی خلوت گزیده بود به شما ، اگر دوستار خواندن یک کتاب تحلیلی خوب هستید . از قیمت نسبتا بالای کتاب نترسید ... خیّام نامه ارزشش را دارد ! 

/ 3 نظر / 9 بازدید
شيما

خيام بيشتر از اينکه توی ايران معروف باشه آوازه ی جهانی داره

م.ع

خيام هم خوب است. اما هيچ کس مولانا نميشه !!!!

سعيد

می‌دانی؟ بارها در باره چرايی بی طرف نبودن نويسنده‌‌ها و پژوهشگران صحبت کرده‌ايم. انشاالله وجدان جايی ميان پژوهش‌ها باز کند. و علل وجدان کشی‌ها کم تر و کم تر شود. ... ...